Doprava zdarma od €100
Viac ako 58 000 produktov
{{ aa_name() }}

(Ne) ľahký výber žiaroviek - čo treba brať do úvahy pri nákupe svetelných zdrojov?

Už roky sme zvyknutí na klasické žiarovky. Dlhodobo sú však široko dostupné aj iné svetelné zdroje, ktoré majú veľa výhod a rozhodujúcu výhodu oproti klasickým žiarovkám. Sú efektívnejšie a spotrebúvajú menej energie. Čo by sme mali venovať pozornosť pri výbere žiaroviek? Aké parametre sú dôležité?

Čo treba brať do úvahy pri kúpe žiaroviek?

Segula

Už roky sme zvyknutí na klasické žiarovky. Dlhodobo sú však verejne dostupné aj ďalšieSvetelné zdroje

, ktoré majú veľa výhod a jednoznačnú výhodu oproti klasickým žiarovkám. Sú efektívnejšie a spotrebúvajú menej energie. Čo by sme mali venovať pozornosť pri výbere žiaroviek? Aké parametre sú dôležité?

Ako si vybrať správne žiarovky?

Pri plánovaní nákupu žiaroviek by sme mali predovšetkým brať do úvahy vlastnosti osvetlenej miestnosti. Rôzne povrchy vyžadujú rozdielne množstvo svetla. Je známe, že spálňa nepotrebuje rovnaké osvetlenie ako napríklad kuchyňa alebo obývacia izba. V spálni potrebujeme jemné svetlo - preto by ste si mali zvoliť žiarovky s menším výkonom. V kancelárii, naopak. Je to miesto, kde pracujeme a musíme to jasne vidieť, tu stojí za výber žiaroviek s vyšším výkonom.

Ďalším faktorom je veľkosť osvetlenej plochy - čím je väčšia, tým viac svetla potrebuje. Spravidla to znamená nákup ďalších svetelných zdrojov, ktoré sa oplatí umiestniť do niekoľkých miestností miestnosti.

Dôležitá je aj funkcia konkrétneho žiarovky, pre ktorú chceme kúpiť žiarovku. Ak sa jedná o nástennú žiarovku v obývacej izbe, ktorá je navrhnutá tak, aby jemne osvetľovala stenu miestnosti, ale rozhodne to nie je hlavný svetelný bod, mali by sme zvoliť žiarovku, ktorá vydáva málo svetla. Podobne ako pri centrálnom svetle v obývacej izbe, vyberte si žiarovky, ktoré vyžarujú viac svetla.

Čo treba brať do úvahy pri výbere žiarovky?

Pri výbere žiaroviek sa primárne zameriavame na počet lúmenov, nie wattov. Počet lúmenov nás informuje o množstve svetla vyžarovaného žiarovkou. Počet wattov naznačuje, koľko energie žiarovka spotrebuje - nemá nič spoločné s jej jasom! Preto nás zaujíma svetelný tok daného modelu vyjadrený v lúmenoch (lm), ktorý nás informuje, ako jasne daná žiarovka svieti.

Klasická žiarovka absorbuje viac energie a vyžaruje menej svetla ako iné modernejšie svetelné zdroje. V našom obchode v oddelení <% = category_link (27)%> sú k dispozícii ako klasické žiarovky, tak aj halogénové žiarovky, žiarovky LED a ďalšie. Ďalej uvádzame porovnanie dvoch dostupných svetelných zdrojov - klasického a LED.

Tradičná žiarovka OSRAM:

Príkon: 60 W Svetelný tok: 335 lm

LED svetelný zdroj:

Výkon: 4 W. Svetelný tok: 350 lm

Čo tieto informácie znamenajú v praxi? Tradičná žiarovka odoberá 60 W energie a vyžaruje 335 lúmenov svetla. LED svetelný zdroj vyžaruje podobné množstvo lúmenov, ale spotrebuje iba 4W energie - je to energeticky úsporné riešenie a prospešné pre naše portfólio.

Náhrady LED za tradičné žiarovky

Ak sa rozhodnete kúpiť LED svetelné zdroje a ste zvyknutí kupovať tradičné žiarovky, stojí za to prečítať si nižšie uvedené informácie o odhadovanej premene W na lm.

Tradičnú 60 W žiarovku, ktorá môže byť hlavným zdrojom svetla, je možné efektívne nahradiť LED žiarovkou so svetelným tokom medzi 500 - 700 lm. 40 W žiarovka, žiarovka s takým výkonom, bude účinná v bodovom osvetlení, napr. Na čítanie, zodpovedá LED žiarovke so svetelným tokom medzi 300-500 lm. Na chodbe alebo chodbe stačí tradičná 25 W žiarovka a v prípade výmeny LED sa žiarovka pohybuje v rozmedzí 200 - 300 lm. 15 W žiarovka sa skutočne rovná 100 až 200 lm LED žiarovkám. Tento svetelný zdroj bude fungovať napríklad v nočnej lampe alebo nástennej lampe.

Prezrite si ponuku žiaroviek v našom obchodeSvetelné zdroje

.

Možno by vás zaujímali výrobky z týchto kategórií?

Žiarovky

Zdieľaj túto stránku