Doprava zdarma od €100
Viac ako 58 000 produktov
{{ aa_name() }}

Žiarovka Edison v internetovom obchode

Devätnáste storočie bolo obdobím mimoriadne búrlivých politických, hospodárskych a sociálnych zmien. Pre mnohých to môže byť spojené s bojom za slobodu a nezávislosť (vrátane rozdelenia Poliakov), národnými povstaniami proti prevládajúcemu poriadku alebo zjednotením krajín ako Nemecko a Taliansko. Je tiež potrebné zdôrazniť, že výsledkom boli tiež mnohé vynálezy a objavy, ktoré významne ovplyvnili zlepšenie kvality života ľudí. Aj keď ich mnohí z nás nepoužívajú každý deň alebo nie sú nevyhnutní na to, aby sme žili - ako revolver alebo dynamit -, existuje široká škála vecí, ktoré uľahčujú život. V tejto skupine je dokonca telefón, električka, rádio a … podceňovaná žiarovka.

Loft Edison bulb

Pre väčšinu z nás sa koncept žiarovky spája priamo s Thomasom Edisonom. Musíme si však uvedomiť, že jeho meno je až na konci procesu príčin a následkov, ktorý sa skončil patentovaním tohto vynálezu v roku 1879. Prvé pokusy o udržanie svetla sa uskutočnili od roku 1838 Jobardom - uhlíkové vlákno žiariace vo vákuu. O dva roky neskôr sa muž menom Robert Grove pokúsil dosiahnuť trvalý efekt udržiavania svetla pomocou platinového drôtu. Až v roku 1854 došlo k prvému praktickému použitiu žiarovky na reklamu s vláknom z ohoreného bambusu. V roku 1860 patentoval Joseph Wilson Swan žiarivé uhlíkové vlákno v bubline, z ktorej bol odstránený vzduch. Ten istý vynálezca v roku 1878 patentoval prvé žiarovky vhodné na hromadné použitie a hromadná výroba začala v tom istom roku v USA vďaka Hiramovi Stevensovi Maximovi. O rok neskôr získal Thomas Alva Edison patent na svoju žiarovku.

Thomas Alva Edison, ktorý žil v rokoch 1847-1931, vošiel do histórie ako cenený vynálezca a podnikateľ. Je to on, kto sa zaslúžil o vynájdenie žiarovky, ktorú si nechal patentovať v roku 1879. Po skúškach s Jobardom, Grove a ďalšími sa Edisonovi podarilo dosiahnuť trvalý efekt udržiavania svetla. Napriek tomu, že jeho metódy presadzovania patentového práva vzbudzovali a stále vyvolávajú veľa kontroverzií a autorstvo niektorých vynálezov je často spochybňované, bolo Edisonovo meno neodmysliteľné od žiarovky.

Žiarovka nie je nič iné ako elektrický zdroj svetla, v ktorom je vlákno vyrobené z ťažko taviteľného materiálu (pôvodne grafit, teraz volfrám) v ňom žiariace teleso. To vlákno vel. volfrámový drôt, umiestnený v sklenenej žiarovke so zmesou vzácnych plynov, dosahuje teplotu cca. 2 500 - 3 000 K v dôsledku toku elektrického prúdu. Svetlo získané z žiarovky je podobné slnečnému žiareniu. Jednou z najväčších výhod je dobrý index podania farieb objektov zobrazených v tomto svetle a tiež skutočnosť, že svieti stále. Spektrum svetla vyžarovaného žiarovkou je spojité, má nižšiu farebnú teplotu - je viac žltú - ako slnečné žiarenie.

Aj keď sa elektrina už na konci 19. storočia hojne využívala, o popularizácii elektriny v masovom meradle sa ešte neuvažovalo. Vynález Edisonovej praktickej žiarovky spôsobil potrebu dodávať elektrinu väčšiemu počtu príjemcov. Thomas Edison tiež postavil prvý závod na verejné služby na svete so sídlom v New Yorku. Mala 6 generátorov jednosmerného prúdu prevádzkovaných parnými strojmi s výkonom 125 HP a napájaných z elektrickej siete 110 V, ku ktorej bolo pripevnených 7 200 žiaroviek.

Tradičné a bežné žiarovky (nazývané tiež žiarovky alebo žiarovky) sú z trhu pomaly sťahované hlavne z dôvodu vysokých prevádzkových nákladov. Tieto žiarovky sú najmenej odolné a zároveň najneuvedenejšie. Vývojom tradičných žiaroviek sú halogénové žiarovky (halogénové žiarovky). Majú o niečo vyššiu odolnosť a zároveň spotrebujú až o 30% menej energie v porovnaní s obvyklým predchodcom. Ďalším typom žiaroviek sú kompaktné žiarivky rôznych tvarov určené na použitie v tradičných žiarovkách. Žiarivky generujú oveľa viac svetla ako bežné žiarovky. Ich život dosahuje až 15 tisíc. hodín, nezabudnite ich však zlikvidovať správne kvôli obsahu ortuti. Najmodernejším zdrojom svetla sú LED žiarovky. Vyznačujú sa predovšetkým podstatne dlhšou životnosťou ako iné svetelné zdroje dostupné na trhu (ako aj v internetových obchodoch) a pôsobivou elektrickou účinnosťou. V súčasnosti je to energeticky najefektívnejší zdroj svetla, nevyžaruje UV lúče a nie je vyrobený zo škodlivých látok.

Napriek veľkému zoznamu moderných typov a modelov žiaroviek je to prototyp žiarovky Edison, ktorý sa teší značnému záujmu a vracia sa k obľúbeným. V internetovom obchode Lunares.pl nájdete niekoľko (tuctov) modelov odkazujúcich na Edisonov vynález. V žiarovke je niekoľkokrát opletený uhlíkový drôt. Jemné svetlo vytvorí jedinečnú atmosféru každého interiéru a dodá mu príjemné teplo.

Možno by vás zaujímali výrobky z týchto kategórií?

, , Záhradné svetelné reťazce

Zdieľaj túto stránku