Doprava zdarma od €100
Viac ako 42 000 produktov
{{ aa_name() }}

Rastrové armatúry

Rastrové armatúry

Rastrové osvetlenie je určené predovšetkým pre verejné priestory, pracoviská a kancelárie. Ich hlavnou úlohou je eliminovať jav šumenia. Nižšie je uvedený stručný opis tohto typu osvetľovacej inštalácie.

Rastrové armatúry

Už spomínaný jav šumenia má obzvlášť negatívny vplyv na ľudí pracujúcich s počítačovými monitormi. Znižuje našu koncentráciu a má negatívny vplyv na pohodu. Aby sme tomu zabránili, používame žalúzie , inými slovami, ktoré zakrývajú pohľad na krížové žiarovky.

Hlavnými parametrami, ktoré by sa mali riadiť pri výbere tvaroviek, sú: výška miestností, naše preferencie, vzdialenosť svetelných prvkov od prvkov zariadenia a pracovná plocha. Je tiež vhodné venovať pozornosť výberu farby tak, aby kovanie nevyniklo od zvyšku štylizácie interiéru.

Pre samotné rastre stojí za to vybrať špeciálne reflektory, ktoré nasmerujú svetelné lúče na miesto, ktoré očakávame. Zároveň žalúzie ochránia užívateľov miestností pred fenoménom osvietenia. Reflektory môžu byť zvyčajne namontované a demontované bez použitia náradia.

Rastrové svietidlá sa obyčajne montujú na lanové zavesenie, aj keď sú na strope umiestnené aj modely, ktoré sú namontované na špeciálnych pántoch v povrchovej verzii. V rastrových svietidlách sa v súčasnosti používajú energeticky úsporné elektronické predradníky a žiarivky typu T8 alebo T5.

Rastrové osvetlenie

Najdôležitejšou otázkou, pokiaľ ide o rastrové osvetlenie, je faktor odrazu, ktorý nám hovorí o množstve žiarenia odrazeného materiálmi použitými v ráme. Dôležitá bude aj farba, ktorá odráža svetlo. Je tiež vždy vhodné kontrolovať prevádzkovú efektívnosť.

Osvetlenie samotné nie je problematické, pokiaľ ide o distribúciu jeho zdrojov, pretože rastrové kovania sú navrhnuté tak, aby poskytovali rovnomernú úroveň svetla v každom rohu miestnosti. Ak máme takúto možnosť, môžeme bezpečne nainštalovať rastrové armatúry v centrálnej časti miestnosti. V prípade interiérov s podlhovastým tvarom je vhodné nastaviť 2 až 4 upínacie prípravky za sebou s rovnakými rozstupmi. Zvyčajne pri tomto type osvetlenia nie je potrebné používať prídavné lampy alebo reflektory, pokiaľ nehovoríme o kancelárskej práci bez použitia alebo s občasným použitím počítača. Potom môžeme požiadať o dodatočné stojace alebo kancelárske lampy.

zhrnutie

Rastrové osvetlenie je ideálnym riešením, pokiaľ ide o akúkoľvek miestnosť, kde budeme pracovať s počítačovými obrazovkami alebo na dlhú dobu, aby sme namáhali oko. Použitie žalúzií nás ochráni pred fenoménom osvietenia a široká škála farebných možností vám umožní vybrať si záväzné pre akýkoľvek typ kancelárie alebo pracoviska.