Farebný bizón Mariusza Dyda nie je obyčajným porcelánovým cetkom. Je to aj malé umelecké dielo. Autorom je renomovaný umelec, na jeho konte má mnoho sôch, dokonca aj oltáre, ale v jeho ateliéri sú vytvorené aj porcelánové figúrky - drobné keramické sochy, ktoré zdobia moderné interiéry.
Takéto porcelánové suveníry sa nedávno tešia veľkému dopytu po celom svete. Možno je to preto, že v čase, keď je všetko vyrobené páskou, nám chýbajú nemastné objekty. Výrobcovia porcelánu sa vracajú k zabudnutým praktikám prenajímania umelcov v továrňach, ale stále viac krehkých rytierov pochádza aj z drobných výrobcov umelcov ako Mariusz Dydo. Umelci znovu objaviť krásu porcelánu, navrhovanie figúrky, ktoré budú zdobiť naše apartmány.
Móda pre porcelánové figúrky, zdobenie interiérov, má dlhú históriu. V polovici 18. storočia explodovala v Bavorsku. Potom sa skupina milovníkov mopsov rozhodla objednať figúrky svojich obľúbených v továrni na porcelán v Míšni. Porcelánoví psi sa páčili všetkým - medzi ich amatérmi boli také známe osobnosti ako kráľovná Mária Antonína alebo Józefina Bonaparte. Od tej doby sa znakom uznávanej továrne Meissen stali nielen luxusné večere, ale aj rôzne figúrky a krehké čačky vyrobené výhradne na dekoráciu.
Druhá veľká vlna popularity porcelánových figurín prežila vďaka poľským umelcom spojeným s Ústavom priemyselného dizajnu. V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch 20. storočia navrhovali keramické "štiky" - abstraktné figúrky zvierat a ľudí pripomínajúcich postavy Picassových obrazov. Vyrobené hlavne porcelánovou továrňou v Ćmielowe, stali sa senzáciou výstav po celom svete a tešili sa z populácií, ktoré sa takmer zhodovali s činkami Meissen. A dnes sú extrémne "horúcou komoditou" medzi zberateľmi.
Neexistujú dve identické postavy, z ktorých každá má svoj vlastný znak. Umelec najprv robí kresbu, potom sú vytvorené ručne vyrezávané modely. Ďalším krokom je vyhotovenie sadrových foriem, do ktorých sa naleje porcelánová hmota. Týmto spôsobom sa vytvorí medziprodukt, ktorý sa potom musí ručne orezať. Je spálený a aplikovaný farbou, potom glazovaný a znovu vložený do rúry. Kúpou takejto porcelánovej sochy máme záruku, že je jedinečná a neopakovateľná. Možno to bude začiatok veľkej zbierky?